2020. március 21., szombat

Kávé – vörösborral

Már este hét is elmúlt, mikor eszébe jutott, aznap még semmit sem evett. Ült a konyhában, három tojásból rántottát készített, apró kolbász darabokat pirított a pattogó zsírban, aztán szeletelt gombafejeket zúdított rá; kínai gomba, ma már minden kínai, még ő is. Felnevetett. Hétfőn az ablaknál ücsörgött, a sarkon befordult a Halál. Csöpörgött az eső, feje felett hatalmas fekete esernyőt cibált a szél. Vigyorogva integetett neki. Kinyitotta az ablakot, kihajolt a párkányon.
–Mikorra jövök, főzz egy kávét nekem. Erőset, ha kérhetem.
– Mikor jössz?
– Majd.
Szelt egy vékony szelet friss fehér kenyeret, nekilátott az evésnek. Nem volt étvágya. Már húsz éve. Ahogy végigcsorog az idő az egyforma napokon, szürke mázzal vonja be, elsápadnak a színek, lassúbb lesz a lélegzet, durva lesz a bőr, elmegy az étvágy, halkabb a szó. Nehezen letuszkolta az utolsó falatot is. Enni kell. Élni kell. Mindig ezt mondogatta, de már maga sem értette okát.
Felállt a konyhaasztaltól, betette a mosogatóba a tányért és a villát. Még világos volt odakint. Kisétált a műhelybe. Minden este kisétált. Vetni kell rá egy pillantást, hogy nyugodt legyen az álma.
Mindig azt érezte, nem jó helyen van, de oda is vágták neki olykor, tudjad már, hol a helyed! Nem akarta tudni. Összeférhetetlennek tartották, mogorvának, antiszociálisnak, akit ismeretlen vágy hajt átgázolni a másikon, belemondani a képébe az egyetlen igazságot, mely természetesen az övé, támadhatatlan, Istentől való. Féltek tőle, mert csak az igazság érdekelte, kíméletlenül, legyen szó bármiről, az árokásás törvényszerűségeiről, a halászlé receptjéről, netán a politikusok gazemberségeiről, neki mindenről határozott, ellentmondást nem tűrő véleménye volt. Mire ment a kurva nagy igazságával? Semmire. Az igazsággal semmire sem megy az ember, ha az önmagában való csak, s nem védi az ártatlant, a gyengét. De ezt akkor még nem tudta. Vitatkozott Istennel is, nem, nem mindenki bűnös lélek, a rosszak nagyon rosszak, a jók nagyon jók, a többség pedig tehetetlen, idióta hülye, akit a szél fúj ide-oda a két tábor között.
Végigsimított a finom, márványhoz hasonlító kövön, melyet már teljesen tükörsimára csiszolt. Hat hónap alatt. Jó lesz, hacsak el nem rontja, mint eddig mindent. A szándék, a vágy mit sem ér, ha az ember nem képes megvalósítani az elképzeléseit, csak rohan egyik álomból a másikba, de sehol sem lesz otthon. A tökéletességet kereste, de sosem találta.
Mindig felkerül az álarc, mogorva, dühös, ártatlan vagy örökké mosolygós, mely elfed titkokat. Az ember azt hiszi, az álarc megvéd, de az álarc sosem véd meg, mert a fájdalom belül van.
Állt a tükör előtt, hosszú perceken keresztül vizsgálta arcát, szürkészöld szemeiben már nem volt elég fény, a ráncaiban megtelepedett az idő, a fájdalom, szakálla sárgásfehéren virított állán, bajusza elrejtette a száját, se vicsor, se mosoly nem látszódott. Szerethetetlen, állapította meg.
Még két nap. Még kettő. Az izgatottságtól alig tudott aludni. Színesben álmodott. Érezte az amarilliszek illatát. Mosolygott.
Felbontott egy üveg száraz vörösbort, teletöltötte a kecses poharat, másik kezében egy csésze forró, gőzölgő kávét egyensúlyozott, elindult a műhely felé. Ivott egy kortyot, a kesernyés, száraz, ám telt íz boldogsággal töltötte el. Letette a poharat és a csészét a satupadra, leült a repedezett, öreg hokedlire. Elkészült. És nem rontotta el. Életében először valamit nem rontott el. Megremegett a gyönyörűségtől. Lassan vetkőzött. A kikönyökölt pulóver. Aztán a nadrág, majd az alnemű. Végül az ing. Ott állt meztelenül a műhely közepén, öregen, sápadtan, izgatottan, izmai ernyedten várakoztak, két karja élettelenül lógott meggörbült teste mellett. Kézfejével megtörölte a szemét. Aztán odalépett a szoborhoz, bebújt az ölelő karok közé, a hideg kő érintése mégsem volt kellemetlen. Megölelte. Érezte bőrén a nő ágaskodó mellbimbóit, hasát formás hasához nyomta. Átölelte, megfogta gömbölyű popsiját. A nő hátravetett fejjel, nyitott szájjal nevetett. Még jobban megölelte, arcát a nyakába fúrta. És sírt.
A Halál a repedezett, öreg hokedlin ült. Mosolygott, miközben kevergette a kávét. Gyönyörködött a szoborban. Egy férfi ölel egy nőt. A nő a férfi nyakát. Átéléssel, szerelmesen. A férfi a nyakába csókol. A nő nevet. Mintha csak egyetlen kőtömbből faragták volna őket, elválaszthatatlanul. A szerelem örök. Valóban az.
Felhörpintette kávéját, ivott egy korty vörösbort. Isteni! Még visszapillantott az ajtóból a szoborra. Jól van ez így, bólogatott, ismét elmosolyodott. Eldöntötte, aznap már nem dolgozik.


10 megjegyzés:

Névtelen írta...

Szívszorító!

Egervári József írta...

Köszönöm Névtelen!
A sors kegyetlen, ám néha kegyes!

Horák Andrea Kankalin írta...

Azt mondják, a Halál nem válogat. Lesben áll, lecsap oda, ahova nem kellene, de ez is az élet rendjéhez tartozik. A Halál már csak ilyen. Kiszámíthatatlan.
Írásod által bizonyítást nyer, hogy az utolsó pillanatig értékelni kell a gyönyörűséget és megélni, még úgy is, ha csak a művészet ad némi enyhülést.
Egyszerre megkapó és megrázó ez a novellád.
Hatalmas erő van a tolladban. Tud üzenetet közvetíteni és hatni, még halál után is.
Természetes szófűzésed és gondolatáramlásod magával ragadó, gondolkodásra ösztönöz. Nagyon tetszett.
Bármilyen fájdalmas tartalmat közvetítesz itt, örömmel olvastam, mert felemelő. :)

Szeretettel: Kankalin

Egervári József írta...

Köszönöm Kankalin!
A halál nem válogat, tényleg nem, vagy mégis? Ezt sosem tudjuk meg. Az élet gyönyörűsége mindig szemben áll a halállal, örökös a küzdelem, és a vége mindig ugyanaz. Persze, ami addig történik, az fontos, tartson bármeddig is, és ha nyomot hagy az ember maga után, az még jobb úgy.

Királdi-Kovács István írta...

Míg az ember elmélye ép, repíti a vágy a szerelem iránti érzések nem nyugszanak talán az utolsó percben sem. Ahogy ezt a részét leírtad, az valami gyönyörűség olvasni is, szinte átéli az ember a helyzetet. Ami nem illikm ebbe a képbe az a meghitt pillanatban a halál leskelődése, elégedettsége. Remek novella, öröm volt olvasni e hajnali órán! Gratulálok, József!

Mariann T óth Ferencné írta...

Szeretem a látásmódodat. Emberi és mélyen megérintő. Gratulálok szeretettel!

Egervári József írta...

Kedves István, köszönöm véleményedet. A szerelem is, a halál is az élet része, mindent megél, átél az ember, aztán mindennek vége szakad. Így van jól.

Egervári József írta...

Mariann, köszönöm szépen.

Dugaszné Ilike írta...

Aki él tudja, hogy meg hal. Aki meghalt nem tud semmit, nem fáj neki semmi. Ez a valóság.

Egervári József írta...

Ilike, talán így van, talán folytatódik az élet valahol, egészen máshol. Ezt én nem tudhatom.